Ηττα στον τελικό με ανατροπή !!!

Με σκορ 3-2 ο Ατρόμητος νίκησε σήμερα στην παράταση του τελικού τον ΗΡΑΚΛΗ και κατέκτησε το κύπελλο Χιου 2018-2109.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα μας που προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό όταν ο Παπαλάνης εκτέλεσε το πλάγιο η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και έφτασε στο δευτερο δοκάρι που βρισκόταν ο Ζαμπετάκης που με πλασέ νίκησε τον Χαβιάρα για το 0-1 . Ο Ατρόμητος ισορρόπησε γρήγορα και είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος . Είχε δοκάρι στο 15' σε κεφαλιά του Π. Σούκα με τον Κουνέλη να διώχνει με υπερένταση πάνω στη γραμμή και να τραυματίζεται καθώς αντικαταστάθηκε αναγκαστικά μετά από 5 λεπτά . Ο Πουλιός θα μπορούσε να είχε σκοράρει στο 45' όταν βγήκε μόνος με τον τερματοφύλακα από πλάγια θέση και πλάσαρε , ο Χαβιάρας όμως έδιωξε σε κόρνερ .

Στο 2ο μέρος είμασταν καλύτεροι και δημιουργήσαμε αρκετές ευκαιρίες . Στο 60' ο Ζαμπετάκης σκόραρε με καταπληκτικό σουτ αλλά ο βοηθός διαιτητή τον υπέδειξε καθυστερημένα σε θέση οφσάιντ και ακύρωσε το γκολ . Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ατρόμητος είχε δοκάρι σε σούτ του Κρητικού . Ο Λάιος μετά από προσωπική ενέργεια και αφού πέρασε δυο αντιπάλους σούταρε από πλεονεκτική θέση αλλά το σουτ του σταμάτησε εντυπωσιακά ο Χαβιάρας. Το 0-2 ήρθε στο 70' όταν ο Βασιλάκης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σίμος με κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή σκόραρε . Για άλλο ενα παιχνίδι όμως "καταφέραμε" να χάσουμε προηγούμενοι με 0-2 !! Αρχικά με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Σούκας στο 85' για το 1-2 , πέναλτι που προήρθε από τράβηγμα του Αφεντή στο Φόρσο με τον παίχτη μας να αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλλεται . Στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 94'  η μπάλα έφτασε στην περιοχή μας με τον Μίζερο αρχικά με κεφαλιά που απέκρουσε ο Μωραϊτης και στη συνέχεια με προβολή  να τη σπρώχνει στα δίχτυα και να ισοφαρίζει σε 2-2 στέλνοντας τον τελικό στην παράταση !!! Εκεί είχαμε ευκαιρία με τον Λαιο αλλά το σουτ του απέκρουσε ο τερματοφύλακας . Και η ανατροπή ήρθε στο 116' όταν μετά από κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Παραδείση που σούταρε και αφού βρήκε και σε πόδι αμυντικού κατέληξε στα δίχτυα για το 3-2.

Δυστυχώς για τον ΗΡΑΚΛΗ αυτός ήταν ο δεύτερος συνεχόμενος και ο τέταρτος χαμένος τελικός σε διάστημα εξι χρόνων .

Στα δυσάρεστα του Αγώνα ο τραυματισμός του Κουνέλη που υπέστη κάταγμα σε δάχτυλο του δεξιού του χεριού . Ευχόμαστε περαστικά και καλή επιστροφή .

Συγχαρητήρια στον Ατρόμητο που παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 δεν το έβαλε κάτω , πάλεψε και κατάφερε με επική ανατροπή να κατακτήσει δίκαια το κύπελλο .