ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ : Πρωτη εντός έδρας ήττα για τον ΗΡΑΚΛΗ !!!

Μάχη μέχρι τελικής πτώσεως στα Θυμιανά!!!

Στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου για τη σεζόν 2014-2015 , ο πρωτοπόρος Κανάρης επικράτησε δύσκολα του Ηρακλή με 3-4 κατακτώντας έτσι τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα και οδηγώντας πλέον την κούρσα με 4 βαθμούς διαφορά απ τον δεύτερο Ηρακλή.
Απ το πρώτο μόλις σφύριγμα του διαιτητή Γιάχου φάνηκε ότι θα παρακολουθούσαμε ένα δυνατό παιχνίδι με πολλές φάσεις εκατέρωθεν. Πρίν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ο Ν. Ζαμπετάκης από δεξιά σουτάρει η μπάλα όμως δεν του κάνει το χατίρι, χτυπάρει στο δοκάρι και καταλήγει άουτ.
Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 8, ένα σουτ του Κωστάλα έξω απ την περιοχή καταλήγει κόρνερ μετά από επέμβαση του Σαββίδη. Το κόρνερ εκτελείται, ο Γρίγος σε πλεονεκτική θέση παίρνει την κεφαλιά και γράφει το 0-1. Από στημένη μπάλα και πάλι οχτώ λεπτά αργότερα, ο Μελέκος εκτελεί κόρνερ από αριστερά ο Βαιντερλής πηδάει η μπάλα όμως αφού βρίσκει τελευταίο το κεφάλι του Μπαλή καταλήγει στα δίχτυα.
Η ομάδα μας δεν το έβαλε κάτω και στο 27 λεπτό μετά από φάουλ του Τσαγκάτου ο Πάλλας πιάνει την κεφαλιά και κάνει το 1-2 βάζοντας έτσι και πάλι τον Ηρακλή στο παιχνίδι. Δεν πέρασαν παρά 5 λεπτά όταν μετά από πάσα του Καιμάκη, ο Ν.Ζαμπετάκης με πολύ όμορφο σουτ έξω απ την περιοχή φέρνει το ματς στα ίσια και το γήπεδο παίρνει φωτιά.
Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Τσαγκάτος αστοχεί από κοντά να σκοράρει και να δώσει προβάδισμα στον Ηρακλή. Ελάχιστες οι φάσεις μέχρι το 73ο λεπτό, όπου ο Μελέκος μετά από κάθετη μπαλιά του Ζεράι, κάνει με σουτ το 2-3 και αφού η μπάλα χτύπησε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Ηρακλής και πάλι όμως απαντάει σχεδόν αμέσως, με τον Αφεντή αυτή τη φορά, που κάνει το 3-3 με σουτ έξω απ την περιοχή και ενώ ο Κωττατής φαινόταν να ελέγχει τη φάση. Η ομάδα μας πιέζει για το γκόλ με τους Κυδωνάκη και Ζαμπετάκη, η μεγάλη ευκαιρία χάνεται όμως στο 85ο λεπτό, όταν μετά από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Β. Μονιό που από κοντά δε μπόρεσε να νικήσει τον Κωττατή. Εκεί που το παιχνίδι έδειχνε να οδεύει ισόπαλο προς το τέλος, μοιράζοντας εντυπώσεις και βαθμούς, ο Βαιντερλής βγαίνει στην αντεπίθεση, σεντράρει από δεξιά και ο Ζεράι από κοντά κάνει το 3-4 που πανηγυρίζεται έντονα απ τους φίλους του Κανάρη.

Ρία Ξύδα

βίντεο με φάσεις και γκολ από τον αγώνα , στο κανάλι του ΗΡΑΚΛΗ Θυμιανών στο youtube : https://www.youtube.com/watch?v=4Ad6GM1RHFg&feature=youtu.be

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΓΩΝΑ : 13η Αγωνιστική Πρωταθλήματος

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ : 20 Δεκεμβρίου 2014 ώρα 15:00

ΓΗΠΕΔΟ : Θυμιανών

ΕΠΑΙΞΑΝ: ΣΑΒΒΙΔΗΣ, ΖΑΜΠΕΤΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ, ΜΠΑΛΗΣ, ΤΣΑΦΑΡΑΣ, ΤΟΜΑΖΟΣ, ΠΑΛΛΑΣ, ΚΑΙΜΑΚΗΣ, ΤΕΛΛΙΔΗΣ (31’ ΚΥΔΩΝΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ- 83’ ΤΕΤΤΕΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ), ΤΣΑΓΚΑΤΟΣ (67’ ΜΟΝΙΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ), ΑΦΕΝΤΗΣ, ΖΑΜΠΕΤΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ
ΤΗ 18ΑΔΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑΝ: ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ, ΠΟΥΛΙΟΣ, ΙΩΑΝΝΟΥ, ΚΥΔΩΝΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ, ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!